strona 1 / 2
JOGA
2021/06/17
Z powodu pandemii tym razem nie widzimy się na pikniku Dnia Jogi w Łazienkach, tylko wirtualnie podczas transmisji z Ambasady Indii w Warszawie.
Będzie energetyzująco!
2021/05/26
Poniżej zapis naszej godzinnej rozmowy na antenie radia JazzKultura, ilustrowanej piękną muzyka bengalską, którą Ula przywiozła z Kalkuty:
2020/09/20
Od ponad 2 lat zjamuję się problemem tygrysów i sprawą "tygrysich wdów", kobiet którym tygrys bengalski odebrał męża - jedyne źródło utrzymania. A takich kobiet jest około 3,5 tysiąca. To mieszkanki Sundarbanów, rozlewiskowych terenów Indii i Bangladeszu, gdzie dzikie koty atakują z lądu i wody, pożerając od kilku do kilkunastu osób miesięcznie. Zmiany klimatyczne, a także nierozwiązywalny konflikt "człowiek - natura" jest tu bardzo wyraźnie dostrzegalny.
Dla "tygrysisch wdów" prowadzę zbiórki pieniężne, przeprowadzam z nimi rozmowy, dokumentuje ich los, współpracuję z lokalnymi NGO'smi. Badam status tygrysa jako ginącego gatunku, ale też jego odwieczną obecność w ludzkiej kulturze, wierzeniach i masowej wyobraźni.
Relację z mojej ostatniej podróży na Sundarbany znajdziecie w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego".
więcej tu: reportaż
2020/04/28
Kwarantanna osłabia nasze ciała i umysły. Dlatego powinniśmy poświęcić im teraz więcej uwagi. Ograniczmy śledzenie informacji, wyłączmy na trochę głowę. Wróćmy do siebie, do uważności i troski o nas samych. Pomoże w tym joga i medytacja.
Cały tekst pod linkiem:
2020/04/27
Jest po północy. Właśnie zaczął się Światowy Dzień Ziemi. Wszędzie swąd spalenizny i piekielna łuna. Patrzę, jak płonie moja ukochana Biebrza, największy i najpiękniejszy w tym kraju park. Jak dom tracą zwierzęta. I nie mogę nic zrobić. Takiej suszy nikt tu nie pamięta. Takiego ognia nie było od kilkunastu lat. Jakie jeszcze zmiany czekają planetę, nad którymi nie będziemy mogli zapanować? Bo nasze panowanie się kończy.
Od marca i czasu lockdownu mieszkam z rodziną w leśniczówce na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego. Spędzamy tu każdą wolną chwilę od wielu lat, szczególnie kocham te tereny, bo jest to kraina mojego dzieciństwa. Nie sądziłam, że przyjdzie mi ją własnoręcznie ratować.
tekst przeczytasz tu: tvn24.pl/premium/pozar-w-biebrzanskim-parku
(materiał jest bezpłatny, należy się jedynie zalogować)
2020/04/10
Joga jest dla wszystkich. I nie jest ani indyjską egzotyką, ani zajęciem akrobatów. W czasach pandemii i domowego zamknięcia poprawi nastrój nawet tym, którzy dotychczas nie mieli z nią nic wspólnego.
Tekst znajdziesz pod linkiem: https://www.wysokieobcasy.pl
JOGA
2020/04/07
Niedawno internet obiegł film ze szpitala w Madrycie, gdzie brakuje łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19, na którym personel medyczny wspólnie intonuje mantrę. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zachęcają do codziennej praktyki jogi, czyli także ćwiczeń oddechowych i medytacji, by wzmocnić odporność na koronawirusa oraz wyciszyć „korona-panikę” i zniwelować stres. Osoby życia publicznego w czasach pandemii nawołują w wywiadach i na swoich kanałach do uprawiania jogi i pozują do zdjęć na macie. Nagle pół świata zaczęło uprawiać jogę! I nie jest to celebrycka moda w social-mediach. To świadomość konieczności i szukanie ratunku w sprawdzonym narzędziu.
Joga to nie wielkomiejska moda. To wielotysięczna tradycja opanowania zmiennych stanów umysłu, wyciszenia i odnalezienia spokoju w sobie. Nie jest sportem, ani religią. A ponieważ jest dla wszystkich i nie wymaga dodatkowego sprzętu, może pomóc nam w czasach niepokoju i domowej kwarantanny.
Tekst dla wysokieobsacy.pl pod linkiem:
2020/03/09
Zrobiliśmy to!
Oddychaliśmy i medytowaliśmy w samym centrum warszawskiej galerii handlowej!
Bo wewnętrzny spokój można odnaleźć nawet w zewnętrznym chaosie. Mówiliście, że się udało. Dziękuję za udział.
2020/03/06
Serdecznie zapraszam na wydarzenie "Piękna na wiosnę - nie daj się chorobie" organizowane przez Fundację Znajdź Pomoc,
na zaproszenie której opowiem jak oddech i medytacja pomagają w chorobie oraz w profilaktyce.
Będzie nie tylko teaoria, ale też praktyka. Do zobaczenia!
Sobota, 7 marca, godz. 13, Galeria Północna, Warszawa.
2019/12/24
Słuchajcie, a może by tak dzisiaj darować życie rybkom i zrobić śledzie z roślin? Może przemówią potem ludzkim głosem, może rybka okaże się złotą?
Nie jem mięsa, także rybiego. Dlatego w naszej książce Ambasada Śledzia mamy też rozdział wegetariański i podajemy przepisy na "śledzia bez śledzia" z roślin. Szukajcie w księgarniach!
Są pyszne i mają cudownie morski smak (na zdjęciach bakłażany i boczniaki). Przepisy znajdziecie też w moim tekście w aktualnym numerze "Magazynu Joga"
Co ciekawe "ślepy śledź", czyli wegetariańska zupa bez śledzia (udająca rybi smak) to nie nowa moda, ale... tradycyjna potrawa w wielu regionach Polski. Może Wasze babcie też ją robiły? Popytajcie.
SPOKOJNYCH I SMACZNYCH ŚWIĄT!
2019/12/22
Jeżeli wciąż nie wiecie, czym różni się "rolmops" od "bismarcka" lub zastanawiacie się, czy śledzie są zdrowe i czy warto po nie sięgać, odpowiedź znajdziecie w naszym tekście na gazeta.pl
Smacznej lektury
2019/12/22
Ku wigilijnej inspiracji polecamy mój kulinarny tekst o śledziu w aktualnym
Jest też wiele innych ciekawych artykułów, min. o polskiej Wigilii, karpiach i ostrygach...
CZYTAJCIE!
2019/12/19
Jak wasze świąteczne przygotowania? Przepisy na śledzie wybrane?
Jeżeli jeszcze nie to sprawdźcie nasze wczorajsze propozycje w Dzień Dobry TVN
2019/11/24
Coraz więcej osob decyduje się odstawić procenty. Powody są różne, korzyści liczne.
Jako jedna z trzech bohaterek artykułu w magazynie TVN24 opowiadam, co mnie do tego skłoniło i jak teraz wygląda moje życie.
Gorąco polecam wszystkim, którzy nie potrafią odnaleźć spokoju bez lampki wina,
a bardzo by chcieli!
Czytajcie tutaj: https://www.tvn24.pl
2019/08/15
Czy joga daje szczęście?
Zarówno moja własna praktyka, odczucia uczniów, jak i mój wspaniały rozmówca, przekonują, że tak!
Czytajcie inspirujący wywiad ze światowej sławy nauczycielem duchowym, Sri Sri Ravi Shankarem w najnowszym, wrześniowym numerze.
strona 1 / 2